^Back To Top
Get Adobe Flash player

Odwiedzili nas

058270
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
47
145
555
986

Polecamy

Teraz on-line

Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.

Zabawy dla dzieci

Dzieci, zwłaszcza te w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, uwielbiają różnorodne zabawy. Chętnie uczestniczą w zabawach indywidualnych i grupowych.

W tym okresie dzieci są bardzo aktywne, ciekawe świata. Zabawy dla dzieci są bardzo potrzebne w prawidłowym ich rozwoju, o czym musi pamiętać każda nauczycielka przedszkola, niania oraz rodzice, którym najbardziej zależy na wszechstronnym rozwoju ich pociech. Standardowo zabawy dziecięce dzielimy na cztery grupy.

Pierwsza z nich to zabawy dziecięce tematyczne – dziecko wciela się w różne role. Tutaj zaliczają się przykładowo zabawy w udawanie dźwięków zwierząt – dzieci bardzo chętnie naśladują ulubione zwierzątka, wiedzą jak chodzi piesek, w jaki sposób można udawać bociana, czy jakie dźwięki wydają zwierzęta mieszkające na farmie. Innym przykładem jest zabawa w dom lub w szkołę – najchętniej bawią się w nie dziewczynki, wcielają się wtedy w rolę mamy, bądź pani przedszkolanki. Zarówno w domu, jak i na podwórku bawić się można w sklep. W domu sprzedajemy długopisy, warzywa i wszystko, co wpadnie dziecku do głowy. Płacić można wymyślonymi pieniędzmi, a wiele dzieci posiada małe kasy. Zabawy dziecięce na dworze to zwykle lepienie pysznego ciasta z piasku i liści. Dorosły musi udawać, że ciasto było pyszne, a sprzedawczyni chętnie wykona kolejne zamówienie. W tej grupie znajdują się także zabawy dla dzieci w teatrzyk, czy zabawy kukiełkami. Można przygotowywać różnorodne przedstawienia, wcielać się w różne role i na przykład odgrywać sceny z ulubionych baśni. Inscenizacje można przygotowywać też np. na Dzień Babci. Zaproszeni goście chętnie obejrzą kukiełkowy teatrzyk, a małych aktorów nagrodzą brawami.

Druga grupa to zabawy dla dzieci konstrukcyjne – dziecko powołuje coś do istnienia, stwarza. Klocki są tutaj najlepszym przykładem. Każdy malec chętnie buduje wysokie wieże, domy i rakiety. Taka zabawa nigdy się nie nudzi. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów klocków. Duplo są przeznaczone dla mniejszych dzieci, na pewno nie będzie ryzyka połknięcia elementów, ponieważ te klocki są duże. Dla starszych dzieci odpowiednie będą, znane na całym świecie, klocki Lego. Dostępnych jest wiele kolekcji, stworzyć można prawie wszystko. Jedyne, co ogranicza, to wyobraźnia. Godziny świetnej zabawy sprawią, że naszym oczom ukażą się imponujące budowle – wielkie zamki, parkingi dla samochodów, czy trójwymiarowa mama jako pielęgniarka.

Trzecia grupa to zabawy dziecięce dydaktyczne – one najbardziej zmuszają dzieci do myślenia, ćwiczą pamięć i koncentrację. W tej grupie znajdą się na przykład krzyżówki. Wiele wydawnictw specjalizuje się w tworzeniu rebusów i układanek specjalnie dla najmłodszych – są kolorowe, wzbogacają ich słownictwo, a dzieci są bardzo z siebie dumne, gdy uda się im prawidłowo wypełnić wszystkie pola i samodzielnie przeczytają hasło. Maluchy chętnie grają także w kalambury i różne gry planszowe. Szybko uczą się zasad, a na rynku dostępnych jest wiele pozycji dla dzieci. Gry w karty, na kartce papieru, czy przesuwanie pionków – wybór jest bardzo duży, a dzieci chętnie się w nie zaangażują. To także dobry sposób na spędzanie razem czasu wolnego.

Czwarta grupa to zabawy dla dzieci ruchowe – rozwijają one funkcje motoryczne u dzieci, uczą rywalizacji i współzawodnictwa. Wtedy także możemy wytłumaczyć na czym poleca zasada fair play. W każdej grze obowiązują określone reguły, a dzieci muszą się do nich dostosować. Normy i zasady nie zawsze podobają się małym rozrabiakom i to właśnie gry zespołowe pomogą nauczyć ich pokory, posłuszeństwa i dzielenia się z innymi. Zabawy ruchowe to przykładowo gry w berka, w klasy czy w dwa ognie. Każdy maluch chętnie uczestniczy w grze w chowanego czy w szukanego. Bawić się można także w domu – jeśli mama schowa ulubionego misia, można rozpocząć zabawę w ciepło-zimno. Przedszkolaki są bardzo otwarte na wszystko, co się dzieje dookoła i jeśli wiedza będzie podana w ciekawy sposób – przez zabawę – chętnie się zainteresują i będą brali udział w tej aktywności.

Copyright © 2013. RadosneDziecko Rights Reserved.